نقاشی دایره‌ها در دایره

نقاشی دایره‌ها در دایره واسیلی کاندینسکی

واسیلی کاندینسکی خالق نقاشی دایره‌ها در دایره : 

«واسیلی کاندینسکی» خالق اثر «دایره‌ها در دایره» (Circles in a Circle) نقاش و نظریه‌پرداز هنری روس بود. او اولین نقاشی‌های مدرن انتزاعی را خلق کرده‌ است و یکی از اثرگذارترین هنرمندان سده بیستم به شمار می‌آید. واسیلی کاندینسکی در ۱۶ دسامبر سال ۱۸۶۶ در مسکو متولد شد. او در سال ۱۸۹۶ به آلمان مهاجرت کرد و در «آکادمی هنرهای زیبای مونیخ» مشغول تحصیل شد.

در سال ۱۹۱۴ و بعد از شروع جنگ جهانی اول به روسیه بازگشت و نقش مهمی را در سازماندهی نهادهای هنری بر عهده گرفت.کاندینسکی سال ۱۹۲۱ روسیه را به مقصد آلمان ترک کرد و در سال ۱۹۲۲، در «مدرسه هنری باهاوس» شروع به تدریس کرد و تا زمان بسته شدن آن توسط نازی‌ها در سال ۱۹۳۳، به تدریس ادامه داد. بعد از آن به آخرین اقامتگاه خود، واقع در شمال غرب پاریس نقل مکان کرد و همان‌جا درگذشت.

نیاز باطنی کاندینسکی به بیان مشاهدات احساسی خود، به شکل‌گیری سبک آبستره در نقاشی منتهی شد که بر پایه بیان انتزاعی رنگ و فرم قرار داشت.

نقاشی دایره‌ها در دایره

واسیلی کاندینسکی، نقاش اثر دایره‌ها در دایره

نقاشی دایره‌ها در دایره : 

کاندینسکی اثر «دایره‌ها در دایره» را در اوایل دهه ۱۹۲۰، زمانی که در باهاوس مشغول به تدریس شد، خلق کرد. این نقاشی شروعی بر تغییر سبک او به سمت ترکیبات هندسی منظم بود. در این نقاشی یک دایره قطور مشکی، ۲۶ دایره کوچک‌تر با رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت را احاطه کرده است.

بیشتر این دایره‌ها با خط‌های مشکی از هم جدا شده‌اند. دو اشعه زرد و آبی از بالا وارد تصویر شده‌اند و رنگ دایره‌های داخلی را در نواحی هم‌پوشانی، تغییر داده‌اند.

کاندینسکی، دایره را نماد کیهان می‌دانست و درباره این اثر می‌گوید: «دایره ترکیبی از بزرگترین تضادهاست؛ چون نواحی مرکزی و خارجی را ترکیب می‌کند و به آن‌ها را به تعادل می‌رساند.»

برای مطالعه مقالعه داستان پوستر «اما اول، قهوه» کلیک کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *