حقایقی در مورد تاریخچه پوستر

تاریخچه پوستر

تاریخچه پوستر

از طراحی‌های گرافیک تا کمپین‌های تبلیغاتی و سیاسی، پوسترها نقش مهمی در زندگی روزانه ما بازی می‌کنند و زندگی بدون حضور آن‌ها غیرقابل‌تصور است. اما جالب است بدانیم که پوسترها همیشه این‌قدر محبوب نبوده‌اند و برای رسیدن به جایگاه فعلی فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده‌اند و اتفاقات ویژه‌ای منجر به محبوبیت آن‌ها شده است.

پوسترها بر روند پیشرفت رسانه‌های تصویری در صد سال اخیر تاثیر مهمی گذاشته‌اند و هر گاه تبلیغ تلویزیونی یا طرح آلبوم موسیقی جذابی می‌بینیم، بهتر است از طراحان پوستر قدیمی تشکر کنیم که سال‌ها پیش ساعت‌های زیادی از زمان خود را به طراحی بهترین و چشمگیرترین طراحی‌ها بر کاغذ مستطیل شکل پوسترها اختصاص دادند.

تصویر پوستر «خرچنگ مشهور» که برای کارخانه مواد غذایی طراحی شد و محصول را به مشتریان ثروتمند نزدیک کرد.

طراحی دستی پوسترها از زمان اختراع کاغذ در هزاران سال پیش رواج داشت؛ اما تولید و چاپ انبوه پوسترها حدود دویست سال پیش یعنی در سال ۱۷۹۶ و زمان اختراع لیتوگرافی (چاپ سنگی) آغاز شد. چهل سال بعد انسان به فناوری چاپ رنگی دست پیدا کرد که خیلی سریع منجر به خلاقیت‌های بسیاری در طراحی و چاپ شد.

یکی از بزرگ‌ترین تاثیرات پوسترها بر فونت‌ها و طراحی گرافیک بود. برای این‌که پوسترها از فاصله دور قابل رویت باشند، فونت‌ها و طراحی‌ها جهت تشخیص بهتر تغییر کردند و این امر باعث پیشرفت طراحی گرافیک و تایپوگرافی شد. پوسترها در این دوره به اصلی‌ترین ابزار تبلیغاتی تبدیل شدند.

تصویر پوستر «صلح» طراحی شده توسط بن شان متعلق به جنبش پادفرهنگ در سال ۱۹۶۰

با گسترش رسانه‌های صوتی و ویدیویی در سال ۱۹۵۰، برای مدتی از محبوبیت پوسترها کاسته شد. اما با شروع جنبش پادفرهنگ (جنبشی که در آن افراد در تضاد با ارزش‌ها و هنجارهای سنتی عمل می‌کنند) پوسترها به دلیل ارزان بودن و دسترسی آسان، محبوبیت ازدست‌رفته خود را بازیافتند و دوباره به اصلی‌ترین وسیله اعتراض، هنر و تبلیغات تبدیل شدند.

در دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی، هزینه‌های طراحی و چاپ پوسترها کمتر شده است. با دسترسی آسان‌تر، پوسترها از کالای خاص تبدیل به کالای مردمی شده‌اند و بسیاری از افراد از پوسترها در مجموعه‌های شخصی خود استفاده می‌کنند. با وجود این‌که هنوز استفاده عمده از آن‌ها در تبلیغات و فروش کالا است، اما پتانسیل بالای پوسترها در اطلاع‌رسانی و انتقال پیام مورد استفاده بسیاری از افراد خلاق و علاقه‌مند به بیان ایده‌ها قرار می‌گیرد.

برگرفته از مقاله:

https://www.uprinting.com/blog/things-didnt-realize-posters/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *